• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود

راهنمای مراحل اخذ،تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

راهنمای مراحل اخذ،تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

 

با سلام خدمت دانشجویان عزیز

به منظور استفاده بهینه از زمان و مدیریت فعالیت‌های مربوط به نگارش پایان نامه رعایت موارد زیر می‌تواند کمک شایان توجهی به شما عزیزان نماید.

در انتهای این نوشته سوالات و نظرات خود را مطرح نمایید تا پاسخ خود را دریافت نمایید.

 

راهنمای مراحل اخذ،تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

انجام یک کار تحقیقاتی صحیح، نیازمند بحث و گفتگو با افراد مطلع و متخصص در زمینه مورد نظر است و تنها با نشستن در اتاق و محل کار و مطالعه متون مرتبط، محقق نمی‌شود. یکی از ابعاد مهم در انجام یک کار پژوهشی، جستجو و یافتن مباحث و گفتمان‌های مطرح در آن زمینه است. قبل از هر چیز لازم است در مورد ایده خود در گروه تحقیقاتی، همکلاسی‌ها، همکاران و یا افرادی که فکر می‌کنید در آن زمینه اطلاعاتی دارند، صحبت کنید. حتی در مراحل اولیه می‌توانید پس از جمع‌آوری اطلاعات مختلفی از موضوع مورد نظر، یک پوستر را در یک کنفرانس ارائه کنید و یا در یک کارگاه آموزشی شرکت کنید.

برای شروع کار نیاز به یک پرسش آغازین دارید. کار پژوهشی شما در ادامه باید بر روی پاسخ دادن به این سوال متمرکز گردد. به منظور شروع کار و مشخص نمودن این پرسش آغازین، پیشنهاد می‌شود، در ابتدای کار در مورد موضوع و یا زمینه مورد علاقه خود مراحل زیر را انجام دهید:

1- در مورد موضوع و زمینه مورد علاقه خود، در اینترنت جستجو کنید و سعی کنید نظرات دیگران را مطالعه و بررسی نمایید.

2- خلاصه‌ای از جنبه‌های جالب و جذاب موضوع را تهیه نمایید و کلید واژه‌های مربوطه را نیز یادداشت نمایید.

3- سعی کنید زمینه کاری خود را محدود و مشخص نمایید. برای این کار کلید واژه‌های موضوع را در سایتهای علمی جستجو کنید.

4- ابتدا چندین مقاله فارسی را مطالعه و خلاصه نمایید. برای درک بخش‌های مهم مقالات، از فرم خلاصه مقالات استفاده نمایید.(برای دریافت نمونه فرم خلاصه اینجا را کلیک کنید)

5- سعی کنید جدیدترین مقاله انگلیسی در زمینه موضوع مورد علاقه خود را که در مجلات معتبر به چاپ رسیده است را پیدا نموده، مطالعه و خلاصه کنید. در صورتی که مقاله مربوطه دارای مدل مفهومی و روش تحقیق واضح و مشخص است و نحوه سنجش متغیرهای مربوطه را نیز بیان نموده است، آنرا به عنوان مقاله بیس خود انتخاب نمایید. 

6- معمولا بخش پیشنهادات مقالات معتبر، در برگیرنده پیشنهادات ارزنده‌ای، برای دیگر محققان است که می‌تواند کمک زیادی به انتخاب موضوع نماید.

7- با تغیری کوچک در جامعه مورد بررسی، متغیرهای تحقیق و یا حتی اضافه کردن بخش کوچکی به موضوع مقاله بیس می‌توانید، کار تحقیقاتی مشابهی را انجام دهید.

8- به یاد داشته باشید که هدف از انجام کار تحقیقاتی در دوره کارشناسی ارشد، آشنایی با روش تحقیق علمی، به کارگیری روش‌های آماری مطالعه شده و دیگر مفاهیم مطرح شده در این دوره تحصیلی است و از دانشجویان هرگز خواسته نمی‌شود که یک کشف علمی بکر انجام دهند. بلکه قرار است شما با اشراف بر یک موضوع مشخص، بتوانید متغیرهای مهم آن موضوع را شناسایی، تعریف و اندازه‌گیری نمایید و روابط بین آن‌ها را بررسی و به صورت علمی در مورد آن‌ها نظر دهید و در نهایت یک گزارش علمی در مورد آن‌ تهیه نمایید.

در ادامه می‌توانید بخشی از مواردی را که در طول انجام پایان نامه با آن‌ها مواجه خواهید شد را مطالعه نمایید.

 

1- سرچ نمودن مقالات و منابع علمی مرتبط با کارتان از پایگاه‌های علمی معتبر

زمانی که موضوع پایان نامه یا کار علمی شما مشخص می‌گردد لازم است پیشنه آن موضوع را بررسی نموده باشید و بدانید که دیگر محققان و یافته‌های علمی چه حقایق و واقعیت‌هایی از آن پدیده را بررسی و مشخص نموده‌اند تا بتوانید درک بیشتری نسبت به آن موضوع پیدا کنید. از این بابت جستجوی مطالب از پایگاه‌های علمی معتبر شما را زودتر به هدفتان خواهد رساند.

همچنین با خلاصه برداری از مقالاتی که مطالعه می‌کنید به مرور زمان قادر خواهید شد تا با صرف زمان کمتر، مطالب را به خوبی مدیریت و دسته بندی نمایید.

در لینک زیر ضمن آشنایی با برخی پایگاه‌های معتبر علمی جهت دریافت مقالات، یک نمونه فرم خلاصه‌برداری از مقالات نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

لیست پایگاه‌های علمی و فرم خلاصه مقالات

 

توصیه می‌شود در ابتدا حداقل چند مقاله فارسی را جهت آشنایی با کلید واژه‌ها و اصطلاحات مربوطه، عمیقا مطالعه و مرور نمایید و سپس یک مقاله انگلیسی جدید و مرتبط که از اعتبار آن مطمئن شده‌اید را به عنوان بیس (Base) کار خود قرار دهید. و سعی نمایید جهت سهولت انجام کار پایان‌نامه، کاری را شبیه به مقاله بیس انجام دهید.

 

2- استفاده از یک نرم افزار رفرنس‌دهی قوی و در عین حال ساده

مسلما در نگارش هر مستند علمی، نیازمند ارجاع مطالب به دیگر محققان و یافته های علمی هستیم. به عبارتی بر اساس پیشینه تحقیق و یافته های علمی دیگران است که مطلبی را به روش علمی بررسی می کنیم و نتایج را گزارش خواهیم کرد. از اینرو مدیریت مطالب و منابع علمی از اهمیت زیادی برخوردار میگردد و باعث انسجام در انجام و نگارش مستندات علمی خواهد شد.

یکی از نرم افزارهای موجود در این زمینه نرم افزار مندلی است که علاوه بر مدیریت منابع شما، با توجه به زمینه کاریتان اقدام به معرفی آخرین انتشارات در آن زمینه و همچنین معرفی دیگر افراد و فاندهای علمی و فرصتهای مطالعاتی نیز می‌نماید. برای آشنایی با این نرم افزار صفحه زیر را مشاهده نمایید.

نرم افزار مندلی

 

3- ثبت مشخصات پایان نامه در سامانه همانندجویی ایران داک، بعد از تایید استاد راهنما

بعد از اینکه پروپوزال و موضوع پایان‌نامه شما در دانشگاه به تصویب برسد، لازم است ضمن هماهنگی با مسوول تحصیلات تکمیلی دانشگاه، مدارک خود را در سامانه ایران داک ثبت نمایید.

جهت اطلاع از کد شناسه اینجانب به آدرس زیر مراجعه نمایید.

مشخصات سامانه همانندجویی ایران داک

 

 

4- روش تحقیق-پایان‌نامه

انتخاب روش تحقیق مناسب جهت انجام تحقیق علمی، بستگی به ماهیت پژوهش، عنوان و متغیرهای آن دارد. لازم است دانشجویان مطالب مرتبط با درس روش تحقیق را تا حدی به خوبی فرا گرفته باشند تا بتوانند به سادگی پایان‌نامه خود را انجام دهند. در ادامه می‌توانید از مطالب جمع‌آوری شده در خصوص روش تحقیق استفاده نمایید.

این مجموعه به صورت 9 فایل پی دی اف است که شامل:

 • نمونه سوال روش تحقیق
 • نحوه تعیین موضوع پایان نامه ارشد یا دکترا
 • نحوه نوشتن پروپوزال
 • نگارش پایان نامه
 • پیرامون اهمیت روش تحقیق و کاربرد آن
 • اصول مقاله نویسی
 • مقالات در ژورنال و مجلات معتبر
 • آشنایی با نرم افزار LATEX
 • نکاتی درباره گرامر انگلیسی
 • آشنایی با پایگاه های ثبت مقالات

دانلود آموزش انجام پایان نامه

 

 

5- تهیه فایل پاورپوینت و نحوه ارائه در جلسه دفاع:

ارائه شفاهی یا به عبارتی پرزنت کردن پایان نامه، مهم‌ترین فرصت شما برای نمایش دادن توانایی‌هایتان در انجام کار تحقیقاتی و مطالب آموخته شده در طول دوران تحصیل است. بنابراین لازم است برای آن برنامه‌ریزی نمایید و مطالبی را که باید بیان کنید و نحوه و ترتیب ارائه آن‌ها را از قبل مرور نمایید. بیش از هر چیز لازم است توجه داشته باشید که فرصت شما محدود است (در حدود 20 الی 30 دقیقه) و بنابراین لازم است در این فرصت به نکات اصلی اشاره نمایید. از این بابت لازم است بعد از یک معرفی اجمالی از موضوع تحقیق، خودتان به عنوان محقق و اساتید راهنما و مشاور، تمرکزتان روی یافته‌ها و نتایج تحقیق باشد.

برای آشنایی بیشتر لینک زیر را مشاهده نمایید.

ارائه در جلسه پایان نامه

6- رعایت نکات نگارشی در تهیه فایل متن پایان‌نامه

در تهیه فایل متن پایان‌نامه و یا هر مطلب به زبان فارسی استفاده صحیح از علائم نگارشی، باعث فهم و انتقال صحیح‌تر مطالب خواهد شد. لذا توصیه می‌شود حتما صفحه زیر را در مورد رعایت نکات نگارشی مهم، ملاحظه نمایید.

نکاتی که باید در تهیه فایل متن پایان نامه رعایت نمود (کلیک کنید).

 

در صورتی که هر گونه سوال یا ابهامی در خصوص نوشتن پروپوزال، پایان‌نامه و نحوه نگارش آن دارید، در انتهای همین پست در قسمت “ارسال یک پیغام” هم می‌توانید از سوالات و نظرات دیگران آگاه شوید و هم قادر هستید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را مطرح نمایید.

 

۲۰ پاسخ به "راهنمای مراحل اخذ،تدوین و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد"

 1. سلام
  من دانشجوی ارشد ترم ۳ هستم. میخواهم پایان نامه را با شما بگیرم اما متاسفانه امکان رفت و امد ندارم . جز اینترنت به هیچ منبع دیگری دسترسی ندارم. آیا همین مقالات داخلی و خارجی که از سایتهای معتبری که فرمودید برای نوشتن پایان نامه کفایت میکنه؟
  اگر جواب منفیه بگید چطور میتونم از منابع دیگه استفاده کنم؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

  • با سلام
   برای انجام پایان نامه نیاز به حضور زیادی ندارید، تنها کاری که لازمه انجام بدید، مطالعه و درک مقالات و تحلیل نتایج هست.
   پیشنهاد میکنم از طریق ایمیل بنده (kh.safari@gmail.com) موضوع مورد علاقه و مقاله بیس خودتون را ارسال کنید و در صورتی که هنوز موضوعی انتخاب نکردید با بنده مکاتبه کنید تا در مورد موضوع شما را راهنمایی نمایم

 2. سلام آقای دکتر صفری
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  به نظر شما از چه ترمی برای پایان نامه اقدام کنم بهتره؟
  حتما باید ترم چهارم اقدام کنم؟

  • سلام
   وقت شما به خیر
   برای شروع کار پایان نامه بهتر هست که از ابتدا شروع به مطالعه مقالات و انتخاب موضوع کنید و سعی کنید فعالیتهای کلاسی دروس مختلف را در راستای موضوع مورد علاقه خودتون انجام بدید.
   اما از نظر آموزش دانشگاه، شما در ترمهای آخر و بعد از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی میتونید واحد پایان نامه را بگیرید و استاد راهنما و مشاور خودتون را مشخص کنید. اگر شما بخواهید همه مراحل انجام پایان نامه را به ترمهای آخر موکول کنید مسلما دوران تحصیلتون یکی دو ترم بیشتر طول میکشه و شما را به دردسر خواهد انداخت.
   بنابراین بهتر از ترم اول به دنبال موضوع پایان نامه، مطالعه مقالات مرتبط، آشنایی با روشهای علمی، انتخاب استاد راهنما و … باشید تا در ترمهای آخر به سرعت بتونید کار پایان نامتون را به موقع به اتمام برسونید.

 3. سلام آقای دکتر، بنده قصد دارم پایان نامه را با شما بگیرم و موارد بالا را هم مطالعه کردم، برای تکمیل پروپوزال باید چه کارایی انجام بدهم؟

  • سلام
   ممنون از توجه شما
   قبل از هر چیز لازمه، زمینه تحقیقاتی مورد علاقه خودتون را مشخص کنید و یا اینکه با مشورت با بنده روی یک موضوع مشخص تمرکز کنید و با مطالعه چند مقاله مرتبط با موضوع درک عمیق تری نسبت به اون پیدا کنید.
   همزمان با کارشناس تحصیلات تکمیلی دانشگاه هم صحبت کنید تا مراحل اداری را هم به صورت موازی انجام بدید.
   زمانی شما میتونید پروپوزال را تکمیل کنید که روی یک موضوع احاطه پیدا کرده باشید و در مورد اون موضوع چند مقاله را مطالعه کرده باشید و قصد داشته باشید یک مساله را در اون خصوص مورد بررسی قرار بدید.
   سعی کنید در ابتدا چند مقاله فارسی مرتبط با موضوع را مطالعه کنید و بعد از اینکه درک بهتری نسبت به اون موضوع پیدا کردین یک مقاله انگلیسی معتبر را به عنوان مقاله بیس خودتون انتخاب کنید و کارتون را با اندکی تغییر و نوآوری شبیه به اون انجام بدید.
   بهتر هست مقاله بیس شما، یک مقاله معتبر با کد شناسه دیجیتال (DOI) باشد که به نسبت تعداد ارجاع زیادی داشته باشد.
   برای این منظور می توانید از طریق سایت گوگل اسکالر تعداد ارجاعات مقالات را بررسی کنید.
   در صفحه کدشناسه دیجیتال نیز در مورد DOI مطالبی را در مورد اینکه کد شناسه دیجیتال چیست اشاره نموده ام.
   موضوع مورد علاقه خودتون را به همراه مشخصات شخصی و اینکه چه ترم و چه رشته ایی هستید را به ادرس ایمیل بنده ارسال کنید. (Kh.safari@gmail.com)

   موفق و پیروز باشید

 4. سلام
  آقای دکتر صفری ببخشید چطور میتوانم با شما پایان نامه را بگیریم؟

 5. سلام
  استاد میخوام پایان نامه را با شما بگیرم پروپوزال را از کجا شروع کنم؟

 6. با سلام
  ترم ۳ هستم و میخواهم یک موضوع را برای پایان نامه انتخاب نمایم.
  پیشنهاد شما چیست؟ از کجا شروع کنم؟

  • با سلام
   در خصوص موضوعات پیشنهادی لازم است که در ابتدا مطالعاتی را انجام دهید.
   با توجه به فرصت کوتاه شما بهترین روش برای انجام سریع و موثر تر پایان نامه استفاده از یک مقاله بیس انگلیسی جدید است که دارای مدل مفهومی و ابزار اندازه گیری متغیرهای مورد نظر شما باشد.
   لذا پیشنهاد می‌کنم ابتدا یک الی دو مقاله فارسی را در مورد موضوع مدنظر خود به صورت عمیق مطالعه کنید تا ضمن آشنایی با تعریف دقیق متغیرها با اصطلاحات و واژگان کلیدی موضوع آشنا شوید و سپس یک مقاله انگلیسی جدید را ملاک کار و بیس خود قرار دهید و شبیه به آن در یک جامعه آماری متفاوت و با اندکی تغییرات جزیی، پژوهش خود را به انجام برسانید.
   لذا پیشنهاد میکنم صفحات زیر را مشاهده و مطالعه نمایید.
   https://www.newstudy.ir/thesis

   https://www.newstudy.ir/homeworkblog

   هر گونه سوال و ابهامی داشتید را می‌توانید از همین طریق مطرح نمایید.

 7. سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوارم آقای دکتر من ترم اولم لطف میکنید برای انتخاب موضوع پایان نامه راهنماییم کنید
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون

  • با سلام
   بسیار خوشحالم که از هم اکنون به فکر برنامه ریزی برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد خود هستید.
   اولین قدم مشخص نمودن موضوع مورد علاقه شماست که با مطالعه دقیق دروس در طول دوره تحصیلی علاقه خود را کشف خواهید نمود.
   در وهله بعد لازم است که دروس مرتبط با انجام پایان نامه به خصوص روش تحقیق، تحلیل آماری و … را به خوبی فرا بگیرید تا در مسیر انجام پایان نامه به راحتی بتوانید از آنها استفاده نمایید.
   در این راستا پیشنهاد میکنم در تمامی دروسی که فعالیت کلاسی تعریف شده است حتما فعالیتهای خود را در راستای موضوع مورد علاقه خود انتخاب نمایید تا در ترمهای آخر بخش زیادی از مسیر را طی کرده باشید.
   همچنین در طول ترمهای تحصیلی لازم است با اساتید خود ارتباط برقرار نمایید و فردی را که در راستای کار شما است و پاسخگوی سوالات شما خواهد بود را به عنوان استاد راهنمای خود مشخص نمایید. موضوعات جدید را با مشورت اساتید خود انتخاب کنید.
   بنابراین کارهایی که در ابتدا باید انجام دهید را می‌توان به صورت زیر لیست کرد.
   فعالیت‌های کلاسی را حتما در راستای موضوع مورد علاقه خود انتخاب نموده و انجام دهید.
   مقالات مرتبط با کارتان را مطالعه نمایید و خلاصه ایی از آنها را دسته بندی کنید (فرم خلاصه مقالات).
   پایگاههای علمی معتبر را شناسایی کنید.
   روش‌ تحقیق را به خوبی مطالعه نمایید.
   با روش‌های آماری مورد نیاز آشنا شوید.
   در جلسات دفاع از پایان نامه دیگر دانشجویان شرکت نمایید.(با کارشناس خود ارتباط برقرار کنید تا زمان دفاع پایان نامه ها را به شما اطلاع دهد)
   اساتید مرتبط با موضوع خود را شناسایی نموده و با آنها ارتباط برقرار کنید.
   دائما مقالات جدید مرتبط با علاقه خود را مطالعه و خلاصه نمایید.
   در طول دوران تحصیل نرم افزارهای آماری(ُSpss, Smart PLS, Amos)، رفرنس نویسی (Mendeley) و آفیس (به خصوص Word, powerpoint و Excel) را فرا بگیرید.

   با آرزوی بهترین‌ها

 8. سلام علیکم استاد گرامی،

  آیا کدام تفاوت میان فرم که برای طرح پروپوزل استفاده میشود و فرم خلاصه برای مقاله استفاده میشود است؟ تمام همصنفی های من فقط فرم پروپوزل را نوشته اند و با این فرم کسی آشنایی ندارد.

  • با سلام
   تکمیل فرم خلاصه مقاله را از این بابت از شما درخواست میکنم که مطمئن شویم که درک مناسبی از مقاله بیس شما ایجاد شده و شما بتوانید با آگاهی کامل به تکمیل پروپوزال خود بپردازید.
   سوالاتی که در فرم خلاصه مقاله از شما پرسیده شده است نشان میدهد که شما تا چه میزان با مباحث روش تحقیق آشنا هستید.
   برای نوشتن پروپوزال شما باید بدانید که متغیرهایی که قرار است بررسی نمایید کدامند.
   سوال آغازین شما کدام است؟ یعنی اینکه با انجام این تحقیق قرار است به چه سوالی پاسخ دهید.
   تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای شما چیست؟
   هر کدام از متغیرها چگونه سنجیده خواهند شد؟
   فرضیات شما در این تحقیق کدامند؟
   روش تحقیق شما چه خواهد بود؟

   بنابراین مفید است که ابتدا فرم خلاصه مقاله را برای مقاله بیس تکمیل نمایید تا ادامه مسیر برای شما روشن گردد. در هر بخشی که ابهام دارید می‌توانید سوال بپرسید.

 9. سلام وقتتون بخیر خیلی ممنون از وقت گرانبهاتون برای راهنمایی های عالی ،آرزوی دیدن موفقیت های شما استاد بزرگوار و گرانقدرمان.
  ایام به کام

 10. با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار
  بنا به فرمایش شما موضوع پروپزال رو عوض کردم و ایمیل کردم ، لطف میکنید چک کنید و در صورت صلاحدید به بنده بفرمایید که مورد قبول جنابعالی هست یا نه ؟
  سپاسگزارم

ارسال یک پیغام

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه نیواستادی می باشد.

منوهای نصب در پنل مدیریت

X